تست التراسونیک (UT )

تست التراسونیک یا فراصوتی یکی از روش های تست های غیر مخرب می باشد که عمدتاً جهت تشخیص عیوب داخلی مواد ، قطعات و سازه ها استفاده می گردد .

محدوده شنوایی انسان، امواج صوتی با فرکانس بین 20 هرتز تا 20 کیلو هرتز بوده و این در صورتی است که فرکانس مورد استفاده در تست فلزات ، سرامیک ها ، شیشه ، کامپوزیت و دیگر مواد مهندسی ، به روش التراسونیک بین 0.5 تا 25 مگاهرتز می باشد .

در این روش امواج فراصوتی توسط یک ترنسدیوسر (مولد صوتی) وارد قطعه تحت تست شده و در صورت برخورد عمود با ناپیوستگی های داخلی بخشی از انرژی آن به سمت ترنسدیوسر بازتاب می گردد. امواج بازتاب شده توسط ترنسدیوسر دریافت شده و به پالس های الکتریکی تبدیل می گردد و نهایتاً روی صفحه نمایش A-Scan یک سیگنال عمودی ظاهر می گردد. اپراتور با توجه به موقعیت سیگنال روی محور افقی صفحه، ارتفاع و شکل ظاهری آن به اطلاعات مختلفی از جمله مکان و عمق ناپیوستگی، نوع و ابعاد آن پی می برد.

تست التراسونیک قدرت نفوذ بسیار بالاتری نسبت به تست رادیوگرافی داشته و گاهی اوقات می تواند عیوب را تا عمق 5 متر در فولادها نمایان سازد . همچنین حساسیت این روش در آشکارسازی عیوب صفحه ای و بحرانی نظیر ترک ها، LOF و Lamination بیشتر از RT می باشد.

تست التراسونیک به طور معمول جهت بازرسی قطعات تولیدی به روش های ریختگری ، نورد ، فورج ، اکسترود، ورق های نازک ، انواع جوش های نفوذی و اندازه گیری میزان کاهش ضخامت لوله ها و مخازن استفاد می شود.

شرکت آریا آزمون صنعت در زمینه تست التراسونیک مجهز به امکانات ذیل می باشد :

  • دستگاههای عیب یاب التراسونیک دیجیتال با قابلیت رسم منحنی های DAC ، AVG و اندازه گیری سایز عیوب جوش مطابق با استاندارد AWS D1.1
  • انواع بلوکهای کالیبراسیون مطابق با ASME ، AWS و ...
  • دستگاههای ضخامت سنجی التراسونیک دیجیتال
  • انواع ترانسدیوسرهای مناسب جهت بازرسی های بحرانی و ویژه قطعات با حساسیت بالا در دمای بالا و نیز مواد با تضعیف صوت زیاد
  • متخصصان تست اتصالات جوشی T-K-Y
  • کارشناسان باتجربه و حرفه ای ASNT NDT Level III مستقر در شرکت جهت تعریف و تعیین تکنیک های تست ، تهیه و تأیید دستورالعمل های UT و ارائه خدمات مشاوره ای
  • اپراتورهای حرفه ای در انجام تست التراسونیک دارای صلاحیت و مدارک تأیید شده سطح II,I مطابق با استاندارد ASNT SNT-TC-1A